5 Νοεμβρίου 2019

Συνέχεια στις Κινηματογραφικές Βραδιές του Δήμου Βύρωνα, την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου με την "Άγρια Συμμορία"

Συνεχίζονται οι Κινηματογραφικές Βραδιές του Δήμου Βύρωνα την Παρασκευή 15/11/2019, με την προβολή της ταινίας  Άγρια Συμμορία.

Μετά από αποτυχημένη ληστεία μια ομάδα επικηρυγμένων καταφεύγει στο επαναστατημένο Μεξικό. Το ψυχορράγημα της «Άγριας Δύσης» και η αυγή μιας επανάστασης, αφετηρία και τέρμα στην τραγωδία των τελευταίων ρομαντικών.

Σκηνοθεσία: Σαμ Πέκινπα
Παίζουν: Ουίλιαμ Χόλντεν, Έρνεστ Μπορκνάιν, Ρόμπερτ Ράϊαν
Μουσική: Τζέρι Φίλντινγκ
Διεύθυνση Φωτογραφίας: Λούσιεν Μπάλαρντ
Σενάριο: Γουάλον Γκριν και Σαμ Πέκνιπα
Μοντάζ: Λούις Λομπάρντο

Αμερικάνικη ταινία του 1969
Διάρκεια προβολής: 144΄

Σαμ Πέκινπα ενδεικτική φιλμογραφία: Φέρτε μου το κεφάλι του Αλφρέντο Γκαρσία, Αδέσποτα σκυλιά, Ο σιδηρούς σταυρός

Μετά την προβολή  ακολουθεί συζήτηση με τον Χρήστο Μήτση κριτικό κινηματογράφου

Παρασκευή 15/11/2019, 8 μ.μ. Δημοτικός Κινηματογράφος «Νέα Ελβετία», Ν. Ελβετίας 34 και Σεβαστείας.

Είσοδος Ελεύθερη

Κοινωνική Προσφορά
Με αφορμή την προβολή της ταινίας συγκεντρώνουμε τρόφιμα μακράς διάρκειας, όπως: ελαιόλαδο, κριθαράκι, ρύζι, όσπρια, αλεύρι, γάλα εβαπορέ, αλεύρι, ζάχαρη και ντοματοχυμό, για την ενίσχυση των Κοινωνικών Δομών του Δήμου μας (Κοινωνικό Παντοπωλείο & Παροχή Συσσιτίου).