Ομαδικά εργαστήρια πληροφόρησης και συμβουλευτικής για ανέργους
18 Νοεμβρίου 2019

Ομαδικά εργαστήρια πληροφόρησης και συμβουλευτικής για ανέργους

Το ΕΚΠΑ Αθήνας του ΙΝΕ ΓΣΕΕ σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Κοινωνικής Πολιτικής & Υγείας και το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου Βύρωνα αναπτύσσουν κοινές δράσεις με σκοπό την πληρέστερη υποστήριξη και την ενδυνάμωση ανέργων για την ένταξη ή την επανένταξη τους στην αγορά εργασίας.

Στο πλαίσιο της εν λόγω συνεργασίας θα πραγματοποιηθούν ομαδικά εργαστήρια πληροφόρησης και συμβουλευτικής για ανέργους στο Δήμο Βύρωνα. Τα ομαδικά εργαστήρια παρέχονται δωρεάν και υλοποιούνται από εργασιακούς συμβούλους του ΙΝΕ ΓΣΕΕ (ΕΚΠΑ Αθήνας).

Συγκεκριμένα, κατά τους μήνες Νοέμβριο - Δεκέμβριο 2019 θα υλοποιηθούν τα παρακάτω εργαστήρια:

Α/Α
Τίτλος Εργαστηρίου
Ημερομηνία
Ώρα
Χώρος
1
Διαμορφώνοντας ένα πλάνο αναζήτησης εργασίας
22/11/2019
2
Τεχνικές Πλοήγησης στην Αγορά Εργασίας: Βιογραφικό Σημείωμα – Συνοδευτική Επιστολή
29/11/2019
3
Τεχνικές Πλοήγησης στην Αγορά Εργασίας: Τρόποι αναζήτησης εργασίας
6/12/2019
4
Τεχνικές Πλοήγησης στην Αγορά Εργασίας: Συνέντευξη Επιλογής
20/12/2019
Δ/νση Κοινωνικής, Πολιτικής & Υγείας

Ο μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων είναι 15 άτομα ανά εργαστήριο και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Ο χώρος υλοποίησης των εργαστηρίων είναι η αίθουσα εκδηλώσεων της Διεύθυνσης Κοινωνικής Πολιτικής & Υγείας  του Δήμου Βύρωνα (Καλλιπόλεως 59 & Αγ. Σοφίας).

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να συμπληρώσουν αίτηση συμμετοχής στα εργαστήρια που τους ενδιαφέρουν, διά ζώσης  στον 2ο όροφό της Δ/νσης Κοινωνικής Πολιτικής & Υγείας ( Καλλιπόλεως 59 & Αγ. Σοφίας).
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διεξαγωγή των εργαστηρίων, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την υπεύθυνη διοργάνωσης:

Διεύθυνση Κοινωνικής Πολιτικής & Υγείας του Δήμου Βύρωνα
Ζαχαριάδου Κατερίνα