21 Νοεμβρίου 2019

"Μοντέρνοι καιροί" στις Κινηματογραφικές Βραδιές Δήμου Βύρωνα την Παρασκευή 29/11/2019

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΒΡΑΔΙΕΣ ΔΗΜΟΥ ΒΥΡΩΝΑ: Η αθέατη όψη
Οράματα και θραύσματα ενός «καλύτερου καιρού»

Μοντέρνοι καιροί

Συνεχίζονται οι Κινηματογραφικές Βραδιές του Δήμου Βύρωνα την Παρασκευή 29/11/2019, με την προβολή της ταινίας Μοντέρνοι καιροί.

Σκηνοθεσία: Τσάρλι Τσάπλιν
Παίζουν: Τσάρλι Τσάπλιν, Πολέτ Γκοντάρ
Μουσική: Τσάρλι Τσάπλιν
Διεύθυνση Φωτογραφίας: ¶ϊρα Μόργκαν και Ρόλαντ Τόθερο
Σενάριο: Τσάρλι Τσάπλιν
Μοντάζ: Τσάρλι Τσάπλιν

Αμερικάνικη ταινία του 1936
Διάρκεια προβολής: 87΄

Μια ανελέητη παρωδία του φορντισμού και των ταιϋλορικών αλυσίδων παραγωγής σε μια ταινία φτιαγμένη με τα υλικά του μεγάλου κραχ του 1929. Ο ανθρωπισμός του Τσάπλιν αντιμέτωπος με την αλλοτρίωση και εργαλειοποίηση του εργάτη.

Τσάρλι Τσάπλιν  ενδεικτική φιλμογραφία: Ο μεγάλος δικτάτωρ, Τα φώτα της ράμπας, Ο χρυσοθήρας

Μετά την προβολή  ακολουθεί συζήτηση με τον ακαδημαϊκό-ομότιμο καθηγητή της Αρχιτεκτονικής στο ΕΜΠ Μανόλη Κορρέ.

Παρασκευή 29/11/2019, 8 μ.μ. κινηματογράφος «Νέα Ελβετία»,
Ν. Ελβετίας 34 και Σεβαστείας.

Είσοδος Ελεύθερη

Κοινωνική Προσφορά
Με αφορμή την προβολή της ταινίας συγκεντρώνουμε τρόφιμα μακράς διάρκειας, όπως: ελαιόλαδο, κριθαράκι, ρύζι, όσπρια, αλεύρι, γάλα εβαπορέ, αλεύρι, ζάχαρη και ντοματοχυμό, για την ενίσχυση των Κοινωνικών Δομών του Δήμου μας (Κοινωνικό Παντοπωλείο & Παροχή Συσσιτίου).