Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση με θέμα “ενημέρωση και ευαισθητοποίηση για την Άνοια”
22 Νοεμβρίου 2019

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 21.11.2019  η εκδήλωση με θέμα “ενημέρωση και ευαισθητοποίηση για την Άνοια” από το Κοινωνικό Παντοπωλείο και τη Δομή Παροχής Συσσιτίου σε συνεργασία με την Ψυχογηριατρική Εταιρεία «Ο Νέστωρ» και τα ΚΑΠΗ του Δήμου Βύρωνα.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκε εκ μέρους του Δήμου Βύρωνα ο Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής και Αλληλεγγύης Χρήστος Σπυρόπουλος.

Οι εισηγητές από την Ψυχογηριατρική Εταιρεία “Ο Νέστωρ” ήταν: η Νευρολόγος κυρία Βαλκιμάδη Πολυτίμη - Ελένη,  που μας ενημέρωσε για την Άνοια, την κλινική εικόνα του ασθενή, τα στάδια της νόσου και την σημασία της διάγνωσης σε Κέντρο Μνήμης. Στην συνέχεια η ψυχολόγος κυρία Μαρία Ισμήνη Κερώση, μας ενημέρωσε για την επιβάρυνση των φροντιστών ατόμων με Άνοια, τις Δυσλειτουργικές γνωσίες και την Αναγκαιότητα Αυτοφροντίδας. Ο κύκλος των εισηγήσεων ολοκληρώθηκε με την ομιλία της Κοινωνικής Λειτουργού  κυρίας Δέσποινας Κανελλοπούλου που μας παρουσίασε το Κέντρο Alzheimer και της υπηρεσίες που σχετίζονται με αυτό.

Ακολούθησε η προβολή της ταινίας "Το Εξωτικό Ξενοδοχείο Μάριγκολντ" που σχετίζεται με μηνύματα για την Τρίτη Ηλικία καθώς επικεντρώνεται στις σχέσεις που δημιουργούνται στην Τρίτη Ηλικία, στα βιώματα και τις επιθυμίες που γεννιούνται, αλλά και την ελπίδα για νέα ξεκινήματα, στηριζόμενα στην ωρίμανση, το σθένος και την εμπειρία.

Μετά το πέρας της ταινίας ακολούθησε συζήτηση από το επιστημονικό προσωπικό των Δομών του Δήμου και της Ψυχογηριατρικής Εταιρείας "ο Νέστωρ” με τα μέλη του ΚΑΠΗ του Δήμου.

Με αφορμή την εκδήλωση τα παρευρισκόμενα μέλη του ΚΑΠΗ είχαν την δυνατότητα να ενημερωθούν για το έργο που επιτελείται στο πλαίσιο των Δομών Παροχής Βασικών Αγαθών (Κοινωνικού Παντοπωλείου και Δομής Παροχής Συσσιτίου).

Από την εκδήλωση συγκεντρώθηκαν είδη παντοπωλείου όπως: λάδι, ζυμαρικά, όσπρια, γάλα κ.α., που θα διανεμηθούν σε οικογένειες που πλήττονται από την οικονομική κρίση.

Ευχαριστούμε θερμά την Ψυχογηριατρική Εταιρεία "Ο Νέστωρ" και το προσωπικό των ΚΑΠΗ του Δήμου για την συνεργασία καθώς, και τα μέλη του ΚΑΠΗ που ανταποκρίθηκαν και προσέφεραν τρόφιμα για την ενίσχυση του Κοινωνικού Παντοπωλείου και Δομής Παροχής Συσσιτίου.

Πληροφορίες επικοινωνίας:
Κοινωνικές Υπηρεσίες Δομών Παροχής Βασικών Αγαθών: Κοιν. Παντοπωλείο – Παροχή Συσσιτίου
Διεύθυνση: Ιθώμης 6, (αγορά Βύρωνα)
Τηλέφωνο: 2107653054
Facebook: Κοινωνικό Παντοπωλείο – Παροχής Συσσιτίου Δήμου Βύρωνα