Ο εορτασμός των Θεοφανείων και ο αγιασμός των υδάτων στον Δήμο Βύρωνα
6 Ιανουαρίου 2020

Ο εορτασμός των Θεοφανείων και ο αγιασμός των υδάτων στον Δήμο Βύρωνα

Με κάθε επισημότητα τελέστηκε σήμερα στον Βύρωνα ο εορτασμός των Θεοφανείων, στο Δημοτικό Κολυμβητήριο «Χρήστος Ταμπαξής», όπου έγινε και ο  Αγιασμός των Υδάτων, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Καισαριανής – Βύρωνος & Υμηττού κ.κ. Δανιήλ.

Μετά τον Αγιασμό των Υδάτων ακολούθησε η καθιερωμένη ανέλκυση του Τιμίου Σταυρού από μέλη του Κολυμβητηρίου Βύρωνα.

Στην τελετή παραβρέθηκαν: ο Δήμαρχος Βύρωνα, Γρ. Κατωπόδης, ο πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Γ. Πλακίδας, οι αντιδήμαρχοι Δ. Κόκκαλης, Μ. Καραγιάννης. Χρ. Σπυρόπουλος. Λ. Κλωνάρη, Κ. Αγγέλης και Θ. Τέγος, ο πρόεδρος της Δημοτικής Επιχείρησης Ανάπτυξης Δήμου Βύρωνα, Β. Πάγκαλος και η γενική γραμματέας του Δήμου Βύρωνα, Ν.Βαρουχάκη.

Παρόντες ήταν επίσης οι επικεφαλής δημοτικών παρατάξεων: Χρ. Γώγος, Α. Σωτηρόπουλος, Β. Σάρολα και πολλοί δημοτικοί σύμβουλοι, όλων των παρατάξεων.

Από την πολιτική ηγεσία το "παρών" έδωσε ο βουλευτής Νότιου Τομέα Αθηνών, Γ. Μπαλάφας και από την Περιφέρεια Αττικής παρούσα ήταν η Ε. Βασιλοπούλου περιφερειακή σύμβουλος με την παράταξη Δύναμη Ζωής, της Ρένας Δούρου.

Από την πλευρά της ΕΛ.ΑΣ. παραβρέθηκε ο διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Βύρωνα Τρ. Ζάγκλης αλλά και εκπρόσωπος της Ανωτάτης Στρατιωτικής Διοίκησης Εσωτερικού και Νήσων (ΑΣΔΕΝ).