Συνεχίζονται οι ασφαλτοστρώσεις του Δήμου Βύρωνα στην περιοχή της Ζωοδόχου Πηγής
16 Ιανουαρίου 2020

Σε εξέλιξη βρίσκονται οι εργασίες αποκατάστασης και βελτίωσης του οδοστρώματος, οδών της πόλης μας.

Το συνολικό έργο αφορά ασφαλτοστρώσεις 125.000 τ.μ. και μπετοστρώσεις 12.000 τ.μ.. Ο προϋπολογισμός του ανέρχεται στα 2.900.000 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) και χρηματοδοτείται από ίδιους πόρους της Περιφέρειας Αττικής.

Σε αυτή τη φάση τα έργα εκτελούνται στην περιοχή της Ζωοδόχου Πηγής (στις οδούς Αρχιεπισκόπου Μακαρίου, Ζωοδόχου Πηγής, Σώσου). Με βάση το υφιστάμενο χρονοδιάγραμμα, η επόμενη φάση ασφαλτοστρώσεων θα γίνει στο κέντρο του Βύρωνα και αναμένεται να αρχίσει το Φεβρουάριο.

Τα έργα που εκτελούνται αφορούν:

·         συντήρηση οδών με ασφαλτοτάπητα-ασφαλτοστρώσεις

·         συντήρηση οδών με πλακόστρωση και αντικατάστασή της με ελαφρά οπλισμένο σκυρόδεμα με ραβδώσεις και επένδυση της επιφάνειάς του με κόκκους σκληρού πετρώματος για τη δημιουργία αντιολισθηρού οδοστρώματος υψηλής αντοχής.

·         συντήρηση οδών με σκυρόδεμα με ανακατασκευή και της υπόβασης του οδοστρώματος.