14 Φεβρουαρίου 2020

"Ο Σέντζας" από την Θεατρική Ομάδα Βαρνάβα, στο 2ο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Δήμου Βύρωνα την Τετάρτη 19/2

Στο πλαίσιο του 2ου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου του Δήμου Βύρωνα το οποίο πραγματοποιείται από τις 27/1/2020 έως τις 18/3/2020, την Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου, η Θεατρική Ομάδα Βαρνάβα του Δημοτικού Θεάτρου Μαραθώνα παρουσιάζει το έργο «Ο Σέντζας» του Παντελή Χορν, στον Δημοτικό Κινηματογράφο «Νέα Ελβετία» (Ν. Ελβετίας 34 & Σεβαστείας) και ώρα 20.00.

Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.

Ο Σέντζας, πλούσιος τραπεζίτης από την Κωνσταντινούπολη, έχει επιστρέψει για να ζήσει από εδώ και πέρα στο  νησί από όπου κατάγεται. Η περιουσία και η κοινωνική του θέση τον βοηθούν να κερδίσει τον σεβασμό των κατοίκων του νησιού, τα πράγματα όμως, πολύ σύντομα, θα πάρουν άλλη τροπή. Ο πάμπλουτος καλεσμένος πολιορκεί όλον τον γυναικείο πληθυσμό της μικρής κοινωνίας, εξιστορεί με περηφάνια ιστορίες από την πολυτάραχη ζωή του, με αποτέλεσμα να ξεσηκωθούν οι κάτοικοι, ζητώντας τον άμεσο διωγμό του έκφυλου ξένου.

Ο «Σέντζας», ως τίτλος, είναι ένα λογοπαίγνιο. Πρόκειται για το ιταλικό «σένσα» που σημαίνει «χωρίς». Ο Σέντζας σε αυτό το «πιραντελλικό» έργο είναι ένας άνδρας «χωρίς» ανδρισμό. Σεξουαλικά ανίκανος, Εξαγοράζει όσους συμπατριώτες του γνωρίζουν  το μυστικό του προκειμένου να μην το αποκαλύψουν. Και τους δωροδοκεί όχι μόνο για να μην το αποκαλύψουν, αλλά και για να συντηρήσουν τον ψεύτικο μύθο που έχει δημιουργήσει για τον εαυτό του, ότι είναι ένας ακαταμάχητος, αδίστακτος και αμετανόητος γυναικάς με εκατοντάδες επιτυχίες.

Ο Παντελής Χορν καυτηριάζει την υποκρισία και τη διαφθορά της «ευυπόληπτης» κοινωνίας, την εξαγορά συνειδήσεων και ηθικών αξιών, σκιαγραφώντας με χιούμορ αληθινές καταστάσεις.

Σκηνοθεσία: Nίκος Γκεσούλης

Σκηνικά- Κοστούμια: Mατίνα Γεωργά

Μουσική επιμέλεια: Γιώργος Βαρσαμάκης

Φωτισμοί: Kώστας Αγγέλου

Επιμέλεια και στήσιμο αφίσας: Ματίνα Γεωργα - Δημήτρης Παπαστάμος

Εκτέλεση  σκηνικών: Δημήτρης Παπαστάμος -Ματίνα Γεωργά

Kατασκευή κοστουμιών: Eλεωνόρα Τολίδου

Παίζουν με σειρά εμφάνισης :

Mόσχα: Mατίνα Χαρίση - Εύη Μασιάλα

Μαρίτσα: Aναστασία Παπαθανασίου

Περμαθούλα: Aναστασία Αποστόλου

Mαθιός: Δημήτρης Μυλωνάς

Δάσκαλος: Ελένη Δήμου - Aναστασία Τουρκαντώνη

Κυρ Νικολάκης: Φίλιππος Σδράλιας

Σέντζας: Γιώργος Λέπουρης

Γιατρός: Mαρίνα Κατσίκη

Πραματευτής: Γιώργος Κωστελίδης

Ζαφείρα: Κωνσταντίνα Νικολοπούλου

Μυρσίνη: Όλγα Φωτίου

Υπενθύμιση

Η εξ αναβολής θεατρική παράσταση «Ο Κοκτώ μονολογεί με τον Στρίντμπεργκ» θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου.

Κοινωνική προσφορά

Συγκεντρώνουμε τρόφιμα μακράς διάρκειας για την ενίσχυση του Δικτύου Αλληλεγγύης κατά την διάρκεια της παράστασης στον Δημοτικό Κινηματογράφο «Νέα Ελβετία».