Έκκληση προς τους κατοίκους του Δήμου Βύρων για τα απορρίμματα!
23 Μαρτίου 2020

Έκκληση προς τους κατοίκους του Δήμου Βύρων για τα απορρίμματα!

Η δημοτική αρχή Βύρωνα απευθύνει (για πολλοστή φορά) έκκληση προς όλους τους κατοίκους, να περιορίσουν -στα απολύτως αναγκαία- τα απορρίμματα που αφήνουν στα σημεία αποκομιδής!

Λόγω της πανδημίας του κορονοϊού και των Αδειών Ειδικού Σκοπού, έχουν μειωθεί σημαντικά οι δυνατότητες της Υπηρεσίας Καθαριότητας, παρά το γεγονός ότι ενισχύθηκε με επιπλέον προσωπικό, την περασμένη εβδομάδα.

·         Καλούνται οι πολίτες:

Να περιορίσουν στο ελάχιστο τα ΚΛΑΔΕΜΑΤΑ και τα ΟΓΚΩΔΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ, που βγάζουν στο δρόμο και τα πεζοδρόμια

·        Να μην αφήνουν σκουπίδια εκτός των κάδων, όταν αυτοί είναι γεμάτοι, αλλά να τα ρίχνουν σε κάποιο άλλο κοντινό κάδο

Να   Να κλείνουν το καπάκι του κάδου

·         Να μην πετούν σκουπίδια στο δρόμο και ιδίως μάσκες, γάντια και χρησιμοποιημένα μέσα ατομικής προστασίας, ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ!

Να  ΝΑ σταματήσουν την απόθεση ΜΠΑΖΩΝ που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ

Σε αυτές τις δύσκολες ώρες, ύστερα και από την απαγόρευση κυκλοφορίας, η προστασία της Δημόσια Υγείας, είναι ΥΨΙΣΤΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΘΕΣΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.

Η αποκομιδή απορριμμάτων συνεχίζεται κανονικά. Βοηθήστε να γίνεται με τον πλέον αποτελεσματικό τρόπο!

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.