Επαναλειτουργία αθλητικών εγκαταστάσεων μόνο για αθλητές σωματείων και εξεταζόμενους σε αγωνίσματα στις εξετάσεις
19 Μαϊου 2020

Ο  Δήμος Βύρωνα  στο πλαίσιο της εφαρμογής της υπ’ αριθ. Δ1α/ΓΠ. οικ. 30.608/17.05.2020 ΚΥΑ, από την Τετάρτη 20 Μαΐου 2020 επαναλειτουργεί όλες τις ανοικτές και κλειστές αθλητικές εγκαταστάσεις του, για αθλητές σωματείων ηλικίας δεκατριών (13) ετών και άνω (γεννημένους έως και τις 31.12.2007).

Προς το παρόν ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ η χρήση των αθλητικών εγκαταστάσεων από Δημότες.

Αναλυτικά η λειτουργία των αθλητικών εγκαταστάσεων:

• Κλειστό Γυμναστήριο «Τάκης Παπαγεωργίου» από τις 18:00 έως τη λήξη της βάρδιας από Δευτέρα έως Παρασκευή.

•  Κλειστό Γυμναστήριο «Δημήτρης Καλτσάς» από τις 18:00 έως τη λήξη της βάρδιας από Δευτέρα έως Παρασκευή.

•  Κλειστό Γυμναστήριο «Μυρακτής» από τις 18:00 έως τη λήξη της βάρδιας από Δευτέρα έως Παρασκευή.

• Δημοτικό Γυμναστήριο Βύρωνα από τις 18:00 έως τη λήξη της βάρδιας από Δευτέρα έως Παρασκευή.

• Δημοτικό Στάδιο Βύρωνα από τις 17:00 έως τη λήξη της βάρδιας από Δευτέρα έως Παρασκευή.

• 2ο Αθλητικό Κέντρο από τις 17:00 έως τη λήξη της βάρδιας από Δευτέρα έως Παρασκευή.

• Γήπεδο ποδοσφαίρου «Δημήτρης Νικολαΐδης» και γήπεδα ποδοσφαίρου 5Xαπό τις 15:00 έως τη λήξη της βάρδιας από Δευτέρα έως Παρασκευή.

Σύμφωνα με τα υπάρχοντα επιστημονικά δεδομένα:

• Επιτρέπεται η πρόσβαση μόνο σε πιστοποιημένους αθλητές σωματείων

• Η προπόνηση προκειμένου να διασφαλιστεί η επαρκής απόσταση ασφαλείας θα γίνεται με συγκεκριμένο αριθμό αθλουμένων ανά αθλητική εγκατάσταση

• Οι αθλητές θα προπονούνται με αποκλειστική χρήση ατομικού εξοπλισμού

• Δεν επιτρέπεται η χρήση των αποδυτηρίων.

Προετοιμασία υποψηφίων σε εξεταζόμενα αγωνίσματα

Οι υποψήφιοι των Πανελλαδικών Εξετάσεων που θέλουν να προετοιμαστούν στα εξεταζόμενα αγωνίσματα,  μπορούν να απευθύνονται στο Τμήμα Αθλητισμού και στο τηλέφωνο 210 - 7652695 για τον προγραμματισμό και την είσοδο τους στο Δημοτικό Στάδιο Βύρωνα.

Οι εξεταζομένοι σε αθλήματα θα πρέπει να έχουν μαζί τους και να επιδεικνύουν στο φύλακα του γηπέδου τα εξής: ταυτότητα, βεβαίωση συμμετοχής στις Πανελλήνιες και την ιατρική βεβαίωση.

Για την επαναλειτουργία του Κολυμβητηρίου θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση.