Επίσκεψη του Δημάρχου Βύρωνα στον 6ο & 9ο Βρεφονηπιακό Σταθμό όπου άρχισαν εργασίες ριζικής ανακαίνισης
5 Ιουνίου 2020

Ο Δήμαρχος Βύρωνα Γρηγόρης Κατωπόδης επισκέφθηκε χθες τον 6ο και 9ο Βρεφονηπιακό Σταθμό του Δήμου, όπου άρχισαν εργασίες  ριζικής ανακαίνισης και ενεργειακής αναβάθμισης.

Τα έργα που γίνονται με δαπάνη και ευθύνη του Βαφειαδάκειου Ιδρύματος, έχουν συνολικό προϋπολογισμό 1 εκατομμυρίου ευρώ και αναμένεται να ολοκληρωθούν σύντομα.

Οι εργασίες αυτές θα μεταμορφώσουν το κτήριο -που χρονολογείται από το 1965-  σε ένα σύγχρονο, λειτουργικό και απολύτως ασφαλή Βρεφονηπιακό Σταθμό. Μεταξύ άλλων προβλέπεται πλήρης ενεργειακή και θερμική αναβάθμιση, αντικατάσταση ηλεκτρικών και υδραυλικών εγκαταστάσεων, ριζική ανακαίνιση εσωτερικών και εξωτερικών χώρων.

Ο Δήμαρχο Βύρωνα ζήτησε την κατανόηση των γονέων για την ταλαιπωρία από την προσωρινή μετακίνηση των παιδιών σε άλλους σταθμούς του Δήμου, αλλά, όπως σημείωσε, αυτό κρίθηκε αναγκαίο προκειμένου να ολοκληρωθούν οι εργασίες με ασφάλεια τόσο για τα παιδιά όσο και για  το προσωπικό των βρεφονηπιακών σταθμών.