Εθελοντική δράση του Δήμου Βύρωνα για την καλλιτεχνική έκφραση των εμπειριών της καραντίνας, από παιδιά όλων των ηλικιών
9 Ιουνίου 2020

"Ώρα για Δράση" και καλλιτεχνική δημιουργία από τον Δήμο Βύρωνα.

Η καραντίνα και οι πρωτόγνωρες συνθήκες που ζήσαμε λόγω του COVID-19 βρίσκονται στο επίκεντρο της νέας, εθελοντικής, δημιουργικής δράσης της Διεύθυνσης Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου Βύρωνα, η οποία απευθύνεται στα παιδιά όλων των ηλικιών με μία ανοικτή επιστολή για την μετατροπή της εμπειρίας τους σε καλλιτεχνική δημιουργία!

Η πρόσκληση του Δήμου Βύρωνα στα παιδιά για την "Ώρα για Δράση" έχει ως εξής:

Αγαπητοί φίλοι μικροί και…λίγο μεγαλύτεροι,

Ώρα για παιχνίδι και επικοινωνία με δημιουργία και χαρά. Ομορφαίνουμε τη ζωή μας, αλλά και την πόλη μας!

Απελευθερώστε τα ταλέντα σας και απαντήστε με φαντασία  στα ερωτήματα:

• Τί σας έλειψε περισσότερο τις μέρες που είσαστε κλεισμένοι στο σπίτι;
  • Tί σας έδωσε χαρά;
  • Τί θα θέλατε να πείτε στους μεγάλους;
  • Τί θα κάνατε εσείς εάν είσαστε υπεύθυνοι για την αντιμετώπιση της πανδημίας;
  • Πώς φαντάζεστε το φετινό καλοκαίρι;

Περιμένουμε με αδημονία ζωγραφιές, φωτογραφίες, κείμενα, ποιήματα, σκέψεις και ό,τι άλλο γεννήσει η φαντασία σας στο (students@dimosbyrona.gr).

Οι δημιουργίες των παιδιών θα αναρτηθούν στο site του Δήμου Βύρωνα www.dimosbyrona.gr καθώς επίσης και σε επιλεγμένα σημεία της πόλης μας.