Αυξημένος κίνδυνος πρόκλησης πυρκαγιάς την Παρασκευή 10 Ιουλίου 2020
9 Ιουλίου 2020

Αυξημένος κίνδυνος πρόκλησης πυρκαγιάς την Παρασκευή 10 Ιουλίου 2020

Λόγω αυξημένου κινδύνου πρόκλησης πυρκαγιάς (κατηγορίας 4) για αύριο Παρασκευή 10 Ιουλίου 2020, ενεργοποιείται το  Σχέδιο Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών εξαιτίας Δασικών Πυρκαγιών «Ιόλαος».(Δείτε σχετικά https://www.dimosbyrona.gr/article.php?id=9645)

Το σχέδιο προβλέπει απαγόρευση κυκλοφορίας στον Υμηττό και πιο συγκεκριμένα

·         στο τμήμα της Λεωφόρου Καρέα από τη διασταύρωση με την οδό Παύλου Μελά και προς το μοναστήρι  του Καρέα

·         και την προέκταση της Λεωφόρου Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου, μετά τη διασταύρωση με τη Λεωφόρο Κατεχάκη.

Παρακαλούνται οι πολίτες να τηρήσουν τους παραπάνω περιορισμούς και αν αντιληφθούν φωτιά να επικοινωνήσουν άμεσα με την Πυροσβεστική Υπηρεσία στο 199 ή το Κέντρο Επιχειρήσεων της Εθελοντικής Ομάδας Δασοπροστασίας Βύρωνα στο τηλέφωνο: 210 7644486.

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας