Γρ.Κατωπόδης: Παρά την περιορισμένη χρηματοδότηση προχωρούμε σε έργα αναβάθμισης της καθημερινότητας των πολιτών (video)
6 Οκτωβρίου 2020

Για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει η Αυτοδιοίκηση στην εποχή του κορωνοϊου, μιλάει στο webtv του aftodioikisi.gr, ο δήμαρχος Βύρωνα, Γρηγόρης Κατωπόδης. Όπως επισημαίνει τα χρήματα που έχει λάβει είναι πολύ λίγα. Ενώ παράλληλα και ο αριθμός των καθαριστριών για τα σχολεία δεν επαρκεί. Γι’ αυτό το λόγο έχει στείλει και σχετική επιστολή στον υπουργό Εσωτερικών.

Ο κ. Κατωπόδης αναφέρεται επίσης αναλυτικά στις δράσεις του δήμου του που αφορούν, μεταξύ άλλων:

-Τα απορρίμματα και η ανακύκλωση που έχει φτάσει το 15%. Ωστόσο, όπως τονίζει, η Περιφέρεια Αττικής από 1.1.2021 αντικίνητρα για την ανακύκλωση με την αύξηση του κόστους ανά τόνο.

-Ενεργειακή αναβάθμιση κτηρίων.

-Αλλαγή του ηλεκτροφωτισμού του δήμου με λαμπτήρες LED.

-Oλοκληρωτική αναμόρφωση των Προσφυγικών του Καρέα.
Την καθιέρωση του ηλεκτρονικού ραντεβού στο δήμο Βύρωνα.

-Την αναβάθμιση των 13 από τις 17 παιδικές χαρές.

Δείτε όλη τη συνέντευξη του δημάρχου Βύρωνα

Πολιτική Προστασία Δήμου Βύρωνα
Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής  Κινητικότητας