Ο Δήμος Βύρωνα συμμετείχε στην «Ώρα της Γης»

Για μία ακόμα χρονιά ο Δήμος Βύρωνα συμμάχησε υπέρ της παγκόσμιας δράσης «Η Ώρα της Γης» που διοργάνωσε το WWF το Σάββατο 26 Μαρτίου 2011, στις 20:30 και μαζί με τους δημότες έσβησε τα φώτα για μία ώρα, δίνοντας το δικό του μήνυμα για τη σωτηρία του πλανήτη.

Ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένος σε θέματα που αφορούν στην προστασία του περιβάλλοντος και τη διάσωση του πλανήτη, ο Δήμος Βύρωνα τάχθηκε υπέρ της παγκόσμιας δράσης αλλά και του στόχου «Να ξεπεράσουμε τη μία ώρα. Να ξεπεράσουμε τον ίδιο μας τον εαυτό». Γιατί το στοίχημα φέτος είναι η προσωπική δέσμευση του καθενός από εμάς να μην περιοριστεί στα 60 λεπτά αλλά να γίνει μέρος της καθημερινότητάς μας.

Να σημειωθεί ότι για μία ακόμα χρονιά η ανταπόκριση των Ελλήνων στο κάλεσμα του WWF ήταν μεγάλη, καθώς εκτιμάται ότι περισσότερα από 1 εκ. νοικοκυριά κατέβασαν τους διακόπτες, στέλνοντας το δικό τους μήνυμα.