"Η συνοικία το όνειρο" στη γειτονιά του Βύρωνα

Αφιερωμένες στον μεγάλο Έλληνα ηθοποιό Αλέκο Αλεξανδράκη ήταν χθες οι "Πολιτιστικές Βραδιές" του Δήμου Βύρωνα. Στο πλαίσιο του αφιερώματος προβλήθηκε η ταινία "Συνοικία το όνειρο", η οποία μάλιστα έχει αποσπάσει το βραβείο φωτογραφίας και το βραβείο β' ανδρικού ρόλου για τον Μάνο Κατράκη στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

Την ταινία προλόγησαν ο καταξιωμένος σκηνοθέτης Τάσος Ψαράς, ο οποίος μάλιστα το 2004 γύρισε στο Δημοτικό Κινηματογράφο "Νέα Ελβετία" (τότε Λουϊζα) τη βραβευμένη του ταινία "Σκόνη", ο ηθοποιός Κώστας Πρέκας και ο ηθοποιός και θεατρολόγος των ΚΑΠΗ Βύρωνα, Γιάννης Ευαγγελίδης και η Αντιδήμαρχος Δημοσίων Σχέσεων και Εθιμοτυπίας Ιουλία Κιούπη.

Το "παρών" έδωσαν ο Δήμαρχος Βύρωνα Νίκος Χαρδαλιάς, η Αντιπρόεδρος Πολιτισμού και Πρόεδρος του Κέντρου Μελέτης Χορού "Ισιδώρας και Ραϋμόνδου Ντάνκαν" Ρένα Παπαγεωργίου, η Πρόεδρος του Οργανισμού Πολιτισμού και Αθλητισμού Πηνελόπη Δάφνη και η Δημοτική Σύμβουλος και Πρόεδρος της Δημοτικής Επιτροπής ΚΑΠΗ Ελένη Γερασιμίδου.

Οι ηθοποιοί Γιάννης Ευαγγελίδης και Κώστας Πρέκας και η Αντιδήμαρχος Δημοσίων Σχέσεων Ιουλία Κιούπη