Δημοτικοί Παιδικοί Σταθμοί Δήμου Βύρωνα: Επιμορφωτικές επισκέψεις σε μουσεία για το εκπαιδευτικό προσωπικό.
10 Φεβρουαρίου 2015

Στα πλαίσια της ανάγκης για διαρκή επιμόρφωση του εκπαιδευτικού προσωπικού η "Διεύθυνση Παιδαγωγικού" του Νομικού Προσώπου των Παιδικών Σταθμών του Δήμου μας, θα διοργανώσει δύο επιμορφωτικές επισκέψεις των Προϊσταμένων και μέρος των παιδαγωγών στο "Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης" και "Μουσείο Αφής" αντίστοιχα.

Ο σκοπός των επισκέψεων είναι να ενημερωθούν για τα σχετικά εκθέματα που υπάρχουν εκεί και πώς αυτά μπορούν να αξιοποιηθούν, προς όφελος της εκπαιδευτικής διαδικασίας καθώς και για τα εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποιούνται στα συγκεκριμένα μουσεία και δύναται να παρακολουθήσουν τα νηπιακά τμήματα των Παιδικών Σταθμών.

Οι ημερομηνίες των επισκέψεων είναι οι εξής:
  1. Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, 11 Φεβρουαρίου, διεύθυνση: Νεοφύτου Δούκα 4 Αθήνα
  2. Μουσείο Αφής, 27 Φεβρουαρίου, διεύθυνση: Δοϊράνης 198, Καλλιθέα